• Orbita & satelity
  Luty 2008

                                                                                                       

      ,, ... Łącza satelitarne pokonują fizyczne bariery i geograficzne odległości lepiej niż sieci naziemne. Rozwiązania satelitarne mogą zostać wdrożone prawie natychmiast, właściwie w każdym miejscu. Dodatkowo, łącza satelitarne są cenowo ekonomiczne (użytkownicy płacą jedynie za pojemności, które potrzebują) w przeciwieństwie do wysokich kosztów budowy naziemnych infrastruktur, które w przyszłości mogą stać się bezużyteczne lub nieadekwatne. Unikatowa zdolność transmisji tego samego sygnału do wielu punktów w granicach geograficznego zasięgu sprawia, że satelita jest idealnym rozwiązaniem dla transmisji sygnałów telewizyjnych i radiowych''.
  ses-astra.com

       Często ktoś nowy w dziedzinie sat, o dużych aspiracjach wpada na pomysł by móc odbierać obraz ze wszystkich satelit. Niestety jest to niemożliwe. Dlaczego?

  Otóż pomijając fakt znacznych inwestycji w sprzęt (obrotnica, duża czasza) trzeba pamiętać iż sygnał docierający do naszych urządzeń ma ograniczony zasięg. W tym przypadku podstawową przeszkodą będzie horyzont. Wszystkie inne pozycje które są poza nim są dla nas niedostępne. Drugą ważną sprawą jest wiązka nadawcza z satelity kierowana na konkretny obszar - jak np. Sirius 3 gdzie duża część emitowana dla Skandynawii.

  Biorąc powyższe za wskazówkę w Polsce możliwy odbiór jest do uzyskania od pozycji 72'E satelita Intelsat 4 po Intelsat 1R który znajduje się na 45'W. Oczywiście odbiór tych pozycji wymaga czaszy znacznych wielkości ale się da. Dla czasz o wielkości do 100cm realny odbiór jest w granicach od 53'E s.Express AM22 po 30'W Hispasat 1C ,1D. Co jeszcze powinieneś wiedzieć? Skos konwertera (prawo, lewo) oraz ustawienie anteny. O ile pozycje bliskie 13'E czyli popularnego Hot bird/a będą niekłopotliwe w ustawieniu nawet na zezie, to np. wycelowanie anteny w kierunku Hispasat/a wymaga nielada umiejętności.

      Jak więc pogodzić to wszystko? W moim dotychczasowym okresie z sat, analizując koszty związane z tym hobby twierdzę, iż najprostsze rozwiązanie to antena 90-120 cm i układ typu zez na 4 pozycje satelitarne, które opisuję poniżej (28'E-5'E). Zaraz potem, wybrałbym antenę o podobnych wielkościach z obrotnicą. Pozwoli nam bowiem na zdecydowanie więcej, przy nie dużo większym nakładzie finansowym. Co dokładniej? Układ typu zez ma podstawową wadę - konwertery - które rozmieszone są stosunkowo blisko siebie, uniemożliwiając jednocześnie dorzucenia np. pozycji 16'E. W przypadku zastosowania obrotnicy - nie ma tych problemów, lecz oczywiście i ona ma swoje wady. W szczególności dotyczyć to będzie osób "skakających" po programach z różnych pozycji satelitarnych. Przestawienie anteny chwilkę potrwa ... 

   

                                                                                                                                                                                                         

       

  ZAP - SCREENSklepy SAT
   

  Pomocne stronyPolecane strony

  Kontakt
   
  DotacjeDział płatny